Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku?
Kwestia przynależności balkonu do właściciela lokalu w bloku jest niejednoznaczna. Zgodnie z Ustawą o własności lokali, nie ma w niej specyficznej definicji balkonu, lecz mówi się o „nieruchomości wspólnej”, która obejmuje grunt, części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Przez tę definicję można wnioskować, że balkon nie jest elementem „nieruchomości wspólnej”, gdyż jest przeznaczony do wyłącznego użytku właściciela lokalu, do którego przynależy.

Jednak orzecznictwo sądowe wskazuje, że wszystko, co jest widoczne z zewnątrz i trwale połączone z budynkiem, przynależy do ogółu mieszkańców. W związku z tym, balkon częściowo należy do właściciela mieszkania, na przykład podłoga czy wewnętrzne ściany balkonu spełniają ten warunek. Natomiast elementy widoczne na zewnątrz, takie jak balustrada, są uznawane za część wspólną. Orzecznictwo podkreśla, że balustrada ma istotny wpływ na wygląd elewacji całego budynku i nie może być traktowana jako element przeznaczony wyłącznie do użytku właściciela konkretnego balkonu.
Jeśli chodzi o instalację paneli fotowoltaicznych na balkonie będącym częścią elewacji zewnętrznej, konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni lub innego zarządcy budynku. Należy złożyć wniosek, w którym zawarte będą szczegóły projektu instalacji, uwzględniające m.in. wytrzymałość elementów balkonu oraz bezpieczeństwo budynku i innych mieszkańców. Bez uzyskania zgody zarządu nie można zainstalować paneli fotowoltaicznych na balkonie.
Przy instalacji fotowoltaiki na balkonie warto zapoznać się ze statutem spółdzielni lub wspólnoty, który często określa zasady dotyczące wprowadzania zmian w częściach wspólnych budynku. Przestudiowanie takiego dokumentu pozwoli ustalić, czy zamontowanie fotowoltaiki na balkonie jest możliwe.
Jeśli uzyskamy odpowiednie pozwolenia, a nasz balkon ma korzystną ekspozycję południową, inwestycja w panele fotowoltaiczne może się zwrócić w ciągu dziesięciu lat, a przez kolejne lata przynosić wyłącznie zyski. Istnieją symulacje, które szacują, że na balkonie o powierzchni około 5 metrów kwadratowych, na którym zmieszczą się 3-4 panele o mocy 370W każdy, można oczekiwać produkcji energii elektrycznej na poziomie około 300-500 kWh rocznie.

Warto zaznaczyć, że finansowanie instalacji fotowoltaicznej na balkonie w bloku może wymagać poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania, ponieważ właściciele mieszkań w blokach nie mogą skorzystać z dofinansowania z programu „Mój Prąd”, który dotyczy instalacji o większej mocy elektrycznej.

Podsumowując, jeśli chcemy zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku, konieczne jest uzyskanie zgody zarządu budynku. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z przepisami, regulaminami i statutem dotyczącymi takich zmian. Inwestycja może być opłacalna, szczególnie jeśli nasz balkon ma korzystną ekspozycję południową i odpowiednie warunki do produkcji energii słonecznej.