Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może na pierwszy rzut oka wydawać się prosta – wystarczy dokupić dodatkowe panele i podłączyć je do sieci. Jednak należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu pozostałych elementów instalacji, aby zapewnić jej efektywność i bezpieczeństwo. Kluczowym elementem, na którym warto skupić uwagę, jest inwerter. W tym artykule dokładnie omówimy, czy możliwe jest zamontowanie dwóch falowników w jednej instalacji oraz jak postępować, gdy planujemy dołożyć panele fotowoltaiczne.
Falownik w instalacji PV, czyli fotowoltaicznej, pełni kluczową rolę, przekształcając prąd stały generowany przez panele na prąd zmienny używany w instalacjach elektrycznych w domu. Istnieje kilka rodzajów falowników, różniących się między innymi liczbą faz, sposobem działania oraz metodą podłączenia. Kiedy mowa o rozbudowie istniejącej instalacji fotowoltaicznej, istotny jest zwłaszcza ostatni parametr.
Dwa główne typy falowników to falownik centralny oraz mikrofalownik. Falownik centralny, będący najpopularniejszym rozwiązaniem, stanowi jedno urządzenie kontrolujące wszystkie panele podłączone do instalacji. Z kolei mikrofalownik umieszczany jest bezpośrednio pod panelami, monitorując pracę pojedynczych paneli.
W kontekście rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, mikrofalowniki stanowią doskonałe rozwiązanie. Dzięki zdolności do kontroli pracy pojedynczych paneli, umożliwiają niemal dowolną modyfikację rozmiaru całej instalacji, zarówno poprzez dodawanie, jak i usuwanie modułów. Dodatkowo, kontrola mocy każdego panelu osobno pozwala efektywniejsze wykorzystanie generowanej energii, a także ułatwia lokalizację awarii oraz zapewnia ciągłość działania sieci w przypadku uszkodzenia jednego z paneli.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej przy użyciu dwóch falowników w jednej instalacji – rola inwertera centralnego
Falowniki centralne osiągają największą efektywność przy maksymalnym obciążeniu. Dlatego kluczowym elementem jest dobór odpowiedniego inwertera. W przypadku zwiększenia mocy paneli może być konieczna wymiana inwertera, aby zapewnić optymalne działanie całej instalacji.
Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę warunki nasłonecznienia w Polsce, gdzie instalacje fotowoltaiczne nie pracują z pełną mocą przez cały czas. W rezultacie moc paneli może przekraczać moc inwertera. Decyzja o zwiększeniu mocy paneli bez wymiany falownika powinna być podejmowana indywidualnie, po dokładnej analizie sytuacji.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem inwertera centralnego może napotkać kolejny problem związany z wydajnością sieci. W miarę upływu czasu efektywność paneli oraz ilość produkowanej energii mogą maleć. Inwerter centralny dopasowuje moc modułów do wydajności najsłabszej jednostki, co może obniżyć efektywność nowych paneli.
Alternatywnym podejściem jest instalacja dodatkowych paneli fotowoltaicznych i podłączenie ich do nowego falownika. Często zadawane pytanie dotyczy możliwości podłączenia dwóch falowników do jednego licznika. Obecnie nie ma ograniczeń co do ilości podłączonych falowników do sieci, ale należy pamiętać, że moc całej instalacji nie może przekraczać mocy przyłączeniowej. W takim przypadku konieczne jest również powiadomienie operatora sieci o zmianie mocy.
Aby poprawnie podłączyć dwa falowniki do sieci, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, posiadającej doświadczenie w realizacji takich instalacji. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie elementy zostaną właściwie zintegrowane i zapewnią efektywną pracę instalacji fotowoltaicznej.
Podsumowanie
Chcąc rozbudować instalację fotowoltaiczną, trzeba pilnować ograniczeń wynikających z mocy przyłączeniowej. Ponadto należy zgłosić modernizację do operatora sieci.
W przypadku inwertera centralnego pojedyncze panele być może da się dołożyć bez wymiany falownika. Natomiast jeśli chcesz znacznie zwiększyć moc, to trzeba doliczyć koszt zmiany inwertera lub uruchomienia nowej, oddzielnej instalacji fotowoltaicznej.
Dlatego już podczas inwestycji w panele fotowoltaiczne warto przemyśleć kwestie jej późniejszej rozbudowy. Jeśli chcesz zachować większą elastyczność, to wybierz mikrofalowniki. Umożliwiają one niemal dowolne dokładanie i usuwanie paneli z sieci.